Christmas Market Edynburg

Odwiedziliśmy niedawno jeden z 10 najlepszych jarmarków świątecznych w Wielkiej Brytanii- Christmas Market w Edynburgu.  Znajduje się on w samym sercu miasta-obejmuje East Princess Street Gardens, Festival Square, St. Andrew Square oraz George Street (Adres :George Street, EH2 2PF, Edynburg) .   Otwarty jest przez sześć tygodni w okresie świątecznym.  To właśnie tutaj znajdziecie rozrywkę dla całej rodziny- wspaniały pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu!

 

 

Edynburg przywitał nas chłodnym powietrzem, ale absolutnie nam to nie przeszkadzało. Od pierwszej chwili bowiem czuć przyjemną , świąteczną atmosferę, która rozgrzewa serducha i wprawia wszystkich we wspaniały nastrój!

 

Odkrywanie tego uroczego jarmarku rozpoczęliśmy od George Street, gdzie udaliśmy się do Ice Adventure- lodowej groty, w której panuje -10°C . Dzieciaki były zachwycone! Pośród choinek można było zobaczyć lodowe posągi, różne figurki oraz rzeźby.  Panujący półmrok rozświetlany przez światełka i lampy robi naprawdę niesamowite wrażenie. Największą atrakcją dla dzieci okazał się tron, na który mogły się wspiąć i usiąść. A dla dorosłych… jedyny w swoim rodzaju Ice Bar!  Wstęp do tej lodowej krainy kosztuje 10 funtów od osoby dorosłej, jest zniżka rodzinna ( 30 funtów za  4 osoby, w tym maksymalnie 2 dorosłych), oraz upust dla studentów. Ice Adventure jest dostosowane do osób niepełnosprawnych więc  bez problemu można tam wjechać z wózkiem dziecięcym ( tylko nie zapomnijcie otulić malucha ciepłym kocykiem!  ).

 

Tuż obok lodowej groty na dzieci czekał Mikołaj, a także stragany z pamiątkami, jedzeniem i gorącymi napojami. Dorośli mogli się rozgrzać  kubkiem grzanego wina (pyyycha!)  Liczne karuzele dla maluchów to pozycja obowiązkowa! Nie można było również  przejść obojętnie obok 80 metrowej wieży, z której amatorzy solidnej dawki adrenaliny mogli podziwiać wspaniały widok na Edynburg.

 

 

 

Kolejny jarmark znajduje się na Princess Street. Pośród smaków i aromatów otaczających nas z każdej strony, możemy znaleźć niesamowite stoiska z ozdobami świątecznymi, zakupić przeróżne figurki z drewna, cudownie kolorowe świeczki, szklane kule z prószącym wewnątrz śniegiem, biżuterie i różne inne drobiazgi. Przygotujcie portfele, bo naprawdę jest w czym wybierać. Dzieci oczywiście nie przeszły obojętnie obok czekoladowej fontanny oraz stoiska z watą cukrową. Do tego wspaniały zapach kawy i aromatycznych pierników…. nasze brzuszki od razu zrobiły się głodne.

 

 

 

 

Wielbiciele naturalnych dekoracji z pewnością nie przejdą obojętnie obok wieńców zrobionych z suszonych owoców, cynamonu i szyszek- pachną po prostu obłędnie!

 

Niesamowitych przeżyć dostarczyły dzieciom również przeróżne karuzele, labirynt z choinek (po znalezieniu wszystkich stempelków otrzymujemy słodki upominek od elfów!) , ciuchcia, zjeżdżalnia i masa innych atrakcji. Wszystko to odbywało się w istnie sielankowej i świątecznej atmosferze, wypełnionej absolutnie wyjątkowymi dekoracjami bożonarodzeniowymi.

 

Ceny atrakcji wahają się od 2 funtów za Helter Skelter do 7.50 za przejażdżkę na Star Flyer czy nawet 10 funtów za lodową grotę. Najtaniej nie jest, ale naprawdę warto! Wspaniała atmosfera, pyszne jedzenie, niesamowite widoki,  a przede wszystkim unikalny bożonarodzeniowy klimat- to wszystko wprawiło nas w niesamowity nastrój. Wizytę w stolicy Szkocji zapamiętamy na długo!!

 

 

 

 

Bilety kupuje się w specjalnych budkach. Mimo, że kolejki są  spore, wszystko odbywa się naprawdę sprawnie i nie czekamy zbyt długo na swoją kolej. Większość karuzel dostępna jest dla dzieci o wzroście powyżej 1 metra. W niektórych- na przykład w ciuchci ( Santa Train), dzieciom poniżej 1 metra może towarzyszyć osoba dorosła ( bezpłatnie), pozostali muszą kupić pełny bilet ( w tym przypadku cena to 4 funty).  Toalety są bezpłatne choć nie we wszystkich miejscach można wjechać z wózkiem. Niestety jest dość tłoczno ( ale nie ma co się dziwić 🙂 ), czasami trudno upilnować dzieci, bo po prostu giną w tłumie.

Jarmark Bożonarodzeniowy  ruszył 17 listopada i potrwa do 7 stycznia 2018 roku. Godziny otwarcia:  od 10:00 do 22:00 (w Wigilię czynne do 20:00, 25go grudnia wszystkie atrakcje są zamknięte, a 26go grudnia i pierwszego stycznia 2018 roku otwarte jest od 12:00) .

Atrakcje kuszą i naprawdę warto z nich skorzystać, ale Christmas Market w Edynburgu oferuje także zupełnie darmowe rozrywki oraz przeróżne występy czy też niesamowite możliwości zwiedzania, niedostępne  dla odwiedzających w ciągu roku. Jednym z przykładów jest Edinburg’s Giant Advent Calendar-  ogromny adwentowy kalendarz, ulokowany na General Register House, gdzie każdego dnia wyświetlane są  projekcje  Edynburga z dawnych lat.

24 Doors of Advent- to kolejna wspaniała akcja, podczas której każdego dnia (do 24 grudnia) miasto otwiera drzwi do różnych obiektów, np. Trinity House, Mansfield Traquair and Lauriston Castle.

Pełną listę atrakcji oraz wszelkie informacjie o Edinburgh’s Christmas Market znajdziecie na stronie: http://www.edinburghschristmas.com .   Jeśli macie możliwość to koniecznie się tam wybierzcie! Wrażenia gwarantowane!

 

   

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *